Nasza strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
(Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript, odśwież stronę aby zlikwidować ten komunikat)

Wyszukiwanie rozszerzone

Utylizacja i Recykling Telefonów

Długość życia telefonu komórkowego jest zdecydowanie dłuższa. Najlepszym rozwiązaniem jest ponowne jego wykorzystanie. Warto pamiętać, że telefonów komórkowych nie wolno wyrzucać, jak innych odpadów elektronicznych. W starych komórkach znajduje się ołów, kadm, rtęć i inne substancje trujące. Każdy ponownie wykorzystany telefon to mniejsze zużycie surowców i mniejsza ilość potencjalnych odpadów. Kilka telefonów w Twojej szufladzie to setki milionów w skali całego świata.

Stare telefony stanowią cenne źródło materiałów, które można przetworzyć. Koltan zawiera duże ilości tantalu. Ten rzadki metal umożliwia produkcję bardzo małych kondensatorów, niezbędnych do działania m.in. telefonów komórkowych i smartfonów. Druga ruda, kasyteryt, składa się przede wszystkim z cyny stosowanej w płytach głównych urządzeń mobilnych. Te cuda techniki są coraz szybsze i coraz bardziej eleganckie. Odpowiedzialny sposób przetworzenia telefonów komórkowych pomaga chronić środowisko od zawartych w nim materiałów niebezpiecznych.

Telefony komórkowe są wielkim zagrożeniem dla środowiska. Na świecie wyrzucanych jest ich rocznie ponad 400 mln, z czego jedna czwarta przypada na Chiny. Z raportu Komisji Ochrony Środowiska UNEP przy ONZ wynika, że w 2020 roku liczba zużytych aparatów wzrośnie siedmiokrotnie. 

Z badań wynika, że około 40 proc. użytkowników telefonów komórkowych stare aparaty przechowuje w domu, 10 proc. - podarowuje krewnym i przyjaciołom, a ponad 50 proc. sprzedaje drobnym handlarzom ulicznym.

W starych komórkach znajdują się  substancje trujące. Gdyby zostały wyrzucone bezpośrednio do ziemi, mogłyby poważnie zanieczyścić wody gruntowe. Stopień tych zanieczyszczeń jest 100-krotnie wyższy niż przy wyrzuceniu zwykłej baterii. Jeden telefon jest w stanie zatruć 60 tys. litrów wody. Spalenie starych komórek powoduje natomiast wydzielanie szkodliwych substancji, włącznie z chlorem i dioksynami powodującym raka.

 

NIE WYRZUCAJ STAREGO TELEFONU DO ŚMIECI!

WYŚLIJ GO DO NAS A MY ODZYSKAMY Z NIEGO NIEZBĘDNE SUROWCE DO PRODUKCJI NOWYCH MODELI.

SPAKUJ STARE TELEFONY DO KARTONU I ZAMÓW DARMOWEGO KURIERA.

KLIKNIJ WYŚLIJ ŻEBY WYSŁAĆ STARE KOMÓRKI.

Wyślij telefony do utylizacji i odbeirz certyfikat 

 

Drukuj PDF